Kusadasinda-gormeniz-gereken-yereler

Kuşadasında Gezilecek Yerler


Aydın’a bağlı isim yapmış kıyı ilçelerimizden görmeden dönmemeniz gereken noktaları  Kuşadasında Gezilecek Yerler  adlı yazımızda sizler için listeledik. 
Sirena Car aracılığıyla kiraladığınız uygun fiyatlı aracınızla ” Kuşadası’nda Gezilecek Yerler ” listemizdeki ziyaret noktalarını görmenizi tavsiye ederiz. Konumlara ulaşmak için görsellerin üzerine tıklamanız yeterlidir. Haydi gelin incelememize başlayalım.
 
Kuşadasında Gezilecek Yerler ;

1- KADINLAR PLAJI

Kuşadasında Gezilecek Yerler

Mavi Bayrak ödülüne layık görülmüş Kadınlar Plajının diğer adı ” Ladies Beach ” tir. Giriş ücreti alınmayan plajda beyaz kumsal ve masmavi denizi ile mutlaka görülmesi gereken yerlerin arasındadır.

Hikayesi ise şöyledir;

Yıllar önceleri Kuşadası’nda bu nokta çamların arasında gözden uzak bir plajmış. Dönemin kadınları gözden uzak deniz keyfini sürmek için buraya gelip denizin tadını çıkarırlarmış. O dönemden günümüze buranın adı Kadınlar Plajı olarak kalmış.

Günümüzde ise yerli ve yabancı turistlerin en gözde uğrak mekanları arasındadır.

2- KUŞADASI MİLLİ PARKI

Milli Park

Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı; dünyada bir örneği daha olmayan, bir yandan Akdeniz’den Kafkasya’ya kadar kıyılarda yayılım gösteren neredeyse tüm bitkilerin doğal olarak bir arada görüldüğü botanik bahçesi, zengin balık çeşitleriyle bir delta ve bütün bunları çevreleyen tarihi ve kültürel zenginliklere sahip bir doğa harikasıdır.

Çok sayıda koy ve plaja ev sahipliği yapan Milli Parkta aileniz ile beraber araç kiralayarak günü birlik ziyaretlerin tadını çıkarabilirsiniz.

Milli Parkta ateş yakmanın yasak olduğunu hatırlatır ve çöplerimizi ilgili noktalara bırakma konusunda hassas davranmanızı rica ederiz. Doğayı korumak hepimizin görevi. Bu doğayı gelecek nesillerimizden emanet aldık.

3- GÜVERCİNADA

Güvercin Ada

Güvercinada Kalesi, Kuşadası Körfezinin ağzında limanı koruyan bir konumda yapılmıştır. Güvercinada üzerinde, Barbaros Hayrettin Paşa tarafından yaptırılan bir iç kale ve İlyas Ağa tarafından yaptırılan surlar yer almaktadır.

1957 yılında ana karaya bağlanan kale içerisinde muhteşem manzarayla içeceklerinizi yudumlayabilirsiniz. Özellikle gece ışıklandırmalarıyla turistlere görsel şölen sunuyor.

4- ZEUS MAĞARASI

Zeus Mağarası

Çok önemli bir antik merkez içerisinde bulunan Zeus Mağarası, adını mitolojide Gök Tanrısı Zeus’tan almıştır. Mitolojide güzellik tanrıçası Afrodit’in Zeus Mağarası’nda yüzerek güzelleştiği söylenir. Bu nedenle Zeus Mağarası suyunun kadınların teninde güzelleştirici etkisi olduğuna inanılır.

Kaya içerisinde doğal bir gölet görünümünde olan mağara yaklaşık olarak 60 metre uzunluğunda 20 metre genişliğinde ve yaklaşık 10 metre derinliğindedir. Ortalama ısı yıl boyunca 5 santigrat derecedir. Mağara suyu, kayalardan sızıntı ile gelmekte ve yavaş bir şekilde değişmektedir. Mağara yaz aylarında oldukça serin, kış aylarında ise ılıktır, yavan ve tatsızdır.

Mitolojinin bir parçası olacak kadar cesursan, Zeus Mağarası tüm doğal ihtişamı ve efsanevi ortamı ile seni bekliyor.

5- ÖKÜZ MEHMET PAŞA KERVANSARAYI

Kuşadasında Gezilecek Yerler

Kuşadası İskelesi yakınındadır. 1618 yılında Sadrazam Öküz Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. Kalın ve yüksek duvarların çevrelediği dikdörtgen avlunun etrafında iki katlı, revaklı kapalı mekan vardır. Moloz taş ve devşirme taş malzeme kullanılarak inşa edilmiştir. Küçük bir iç kale görünümünde olan kervansaray, en üst kısmı üçgen uçlu, sivri dendanelidir. Geniş avlu etrafında sıralanmış odalar vardır.

Çeşitli dönemlerde restorasyon görmüş ve sağlam durumdadır. Kuzeybatı ve güneydoğudaki köşelerde arkadan üst kata çıkan iki merdiveni bulunmaktadır. Kervansarayın girişi kuzeyde olup, mermer kapı boşluğu kemerle örülmüştür. Günümüzde otel ve turistik tesis olarak kullanılmaktadır. Bu lokasyonda aracınızı teslim almak için bize haber vermeniz yeterli.

6- EFES ANTİK KENTİ

Kuşadasında Gezilecek Yerler

Efes Anadolu’nun batı kıyısında, bugünkü İzmir ilinin Selçuk ilçesinin üç kilometre güneybatısındaki İyonya kıyısında ve sonraları önemli bir Roma kenti olan antik bir Yunan kentiydi. Kuruluşu Cilalı Taş Devri MÖ 6000 yıllarına dayanır.

Efes Antik Kentindeki Artemis Tapınağı, Celsus Kütüphanesi ve Yedi Uyurlar ve daha fazlasını Kuşadası’nda 20 dakikalık araç yolculuğuyla keşfedebilirsiniz.

7- DAVUTLAR

Kuşadasında Gezilecek Yerler

Davutlar Kuşadası’na 10 Km uzaklıkta yer alır. Yaz sezonu için uğrak noktaların başında yer alır. Çeşitli plajları çarşısı ve altın rengi kumsalıyla ziyaretçilerini bekliyor.

Civarda gezilip görülecek onlarca noktası olan Davutlar noktasınada Loca Rent a Car olarak kiralık araç teslimatımız vardır. Aracınızı dilerseniz yazlığınızdan çıkmadan temin edebilir veya buraya tıklayarak rezervasyon yaptırabilirsiniz.

8- KALEİÇİ CAMİ

Kuşadasında Gezilecek Yerler

Kale içi cami , Kuşadası merkezinde yer alan en eski tarihli camidir ve sur duvarlarının çevrelediği kentin ana yerleşimini oluşturan tarihi kale içi semtinde yer alır. Cami kebir mahallesi Barbaros Hayreddin Paşa Bulvarı’nın doğusunda bulunan eser kare planlı, üzeri tek kubbe ile örtülü bir harim, kuzeyinde üç gözlü son cemaat yeri ve kuzeybatısındaki minareden oluşmaktadır. İnşasında kesme taş, kırma taş, tuğla ve mermer malzeme kullanılmıştır. Şehir merkezinde gezerken uğrayabileceğiniz nadide noktalardan bir tanesidir.

9- KURŞUNLU MANASTIRI

Kuşadasında Gezilecek Yerler

Kurşunlu manastırı Aydın ili, Kuşadası ilçesi, Davutlar, Kuşadası’na 10 km. uzaklıkta yer alır.11. yüzyıl Bizans yapısı olduğu tahmin edilmektedir. Rumların Panagia Kurşuniatissa dedikleri manastır, Panagia sözcüğünden de anlaşılacağı üzere Hazreti Meryem’e ithaf edilmiştir.

10- DİDYMA ANTİK KENTİ

Kuşadasında Gezilecek Yerler

Didyma , İyonya sahili üzerinde yer alan bir Antik Yunan kutsal alanıdır. Bu yer Apollo tapınağını içermektedir. Yunancada Didyma “ikiz” anlamına gelmektedir fakat Didyma’da ikiz arayan Yunanlar ismin Karya kökenini göz ardı ederler. Delphi’nin yanında Didyma, Helen dünyasının en ünlü kehanet merkezidir. İlk olarak Homeros’un Apollo’ya ilahisinde bahsedilmiştir. Kuruluşu okuma-yazma öncesi, hatta Ionia’nın Helen kolonizasyonundan da öncedir.

11- KUŞTUR PLAJI

Kuşadasında Gezilecek Yerler

Kuştur Halk Plajı Kuştur mevkiinde oteller bölgesinde yer almaktadır. 600 metrelik kum sahil şeridi ile ilçenin önemli eski plajlarından birisidir.2000 yılında tamamen yenilenerek kafeterya duş, tuvalet eklenmiştir. Selçuk çıkışına doğru olan bu plajda kapalı bir kamp alanı ve Kuştur Otel yer almaktadır. 600 metrelik kum sahil şeridi ile ilçemizin önemli eski plajlarından birisidir.

12- ŞİRİNCE

Sirena-Car-Sirince-Kuşadasında Gezilecek Yerler

19. yüzyılda, özellikle ihracata yönelik incir üretimiyle ünlü, 1.800 haneli bir Rum kasabasıydı. 1923’te Türkiye-Yunanistan Nüfus Mübadelesi sonucu Rumların ayrılmasıyla (çoğu Katerini’nin Nea Efesos köyüne yerleşmiştir), Kavala’nın Müştiyan (Moustheni) ve Somokol (Domatia) köylerinden gelen mübadillerle iskân edilmiştir. Mahalle içinde iki Rum kilisesi bulunmaktadır. Şirince’ de hiçbir ev diğerinin manzarasını kapatmaz. Şaraplarıyla ünlüdür.

13- MERYEM ANA EVİ

Kuşadasında Gezilecek Yerler

Meryem Ana Evi, Selçuk’a 9 km. uzaklıktaki Bülbül Dağı üzerinde bulunmaktadır. İsa’nın ölümünden 4 ya da 6 yıl sonra St. John’un Meryem Ana’yı Efes’e getirdiği bilinmektedir. 1891 yılında Lazarist papazlar Alman rahibe A.Katherina Emmerick’in rüyası üzerine Meryem Ana’nın son günlerini geçirdiği evin araştırmalar sonunda bu ev olduğunu ortaya çıkarmışlardır. Bu olay Hıristyanlık dünyasında yepyeni bir buluş olmuş ve tüm dünya din alemine ışık tutmuştur. 

Haç planlı ve kubbeli olan bu yapı daha sonra restore edilmiştir. Müslümanlarca da kutsal sayılan evde Papa VI.Paul’un 1967 deki ziyaretinden sonra her yıl Ağustos ayının 15. gününden ayinler düzenlenmekte ve bu ayinler büyük ilgi görmektedir.

Kuşadasında Gezilecek Yerler hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız